Biel. Notatki z Afryki

Biel. Notatki z Afryki

Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie książka „Biel. Notatki z Afryki” Marcina Kydryńskiego. Stanowi ona podsumowanie licznych podróży do Afryki, które autor odbył na przestrzeni 25 lat. Jest to zbiór publikowanych już, choć znacznie poszerzonych albo zmienionych artykułów. Afryka jest jednak dla Kydryńskiego pretekstem do rozmowy o sprawach fundamentalnych dla wszystkich ludzi, niezależnie od kultury, do której należą.

Kydryński uważa, że książka „Biel. Notatki z Afryki” jest zapisem obserwacji obcego – człowieka, który mimo wielu podróży, często odbywanych w te same miejsca, nie jest w stanie całkowicie wniknąć w zastaną kulturę i żyć życiem mieszkańców Afryki. Nie traktuje również swojej najnowszej książki jako publikacji wyłącznie o Afryce – jego zdaniem należy mieć bowiem duży tupet, by po Ryszardzie Kapuścińskim, Oldze Stanisławskiej oraz Wojciechu Jagielskim pisać na ten temat.

Książka ta jest też próbą dialogu z kultową już publikacją „Heban” Ryszarda Kapuścińskiego. Taki jej charakter sugeruje już wszak tytuł, będący negatywem tytułu „Heban”. Książka Kydryńskiego to zbiór tekstów, które autor publikował na łamach polskiej prasy, począwszy od 1994 roku, aż do wiosny 2016 roku.

Najnowsza książka znanego dziennikarza została bogato zilustrowana fotografiami, które Marcin Kydryński wykonywał podczas swoich podróży po Afryce. Otwiera ją portfolio złożone z 25 zdjęć, a każde z nich pochodzi z innego kraju. Są to głównie pejzaże – gdyż autorowi zależało na pokazaniu atmosfery Afryki. W dalszej części książki pejzaże zostają zastąpione m.in przez fotografię uliczną oraz portrety. Ten rodzaj fotografii, który nawiązuje do twórczości Henri Cartier-Bressona, jest najbliższy Kydryńskiemu.

Książka „Biel. Notatki z Afryki” ukazała się nakładem wydawnictwa Edipresse Polska.